• ۱۳۹۸ دوشنبه ۴ شهريور
  • اِلأِثنين ٢٤ ذو الحجه ١٤٤۰
  • Monday, August 26, 2019
کلیدواژه: 47753
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ سه شنبه ۱۴ شهريور، ساعت 11:56
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۶/۶/۱۴
پیس میکر یا ضربان ساز دستگاهی است که با استفاده از اعمال جریان الکتریکی ریتم قلب شما را تنظیم می کند. پیس میکر یا باطری قلب می تواند کندی ضربان قلب را تشخیص دهد و با فرستادن جریان الکتریکی یک ضربان طبیعی و منظم را برقرار کند.

پیس میکر یا ضربان ساز دستگاهی است که با استفاده از اعمال جریان الکتریکی ریتم قلب شما را تنظیم می کند. پیس میکر یا باطری قلب می تواند کندی ضربان قلب را تشخیص دهد و با فرستادن جریان الکتریکی یک ضربان طبیعی و منظم را برقرار کند. امروزه ضربان سازها نه تنها باعث شروع فعالیت قلب می شوند و قلب را وادار به تپش می نمایند، بلکه با توجه به نوع فعالیت شما سرعت تپش قلب را نیز تنظیم می نمایند. یعنی درست همان کار قلب طبیعی را انجام می دهند. ضربان ساز وسیله ای به اندازه یک ساعت مچی مردانه می باشد که دارای یک مولد الکتریکی است.  این دستگاه برای تشخیص این نکته که آیا ضربان قلب بیماردر یک محدوده قابل قبول است برنامه ریزی می شود. طول عمر باتری پیس میکر حدودا 5 تا 10 سال است ولی این مقدار در افراد مختلف با توجه به اینکه چقدر قلب خود فرد ضربان داشته باشد متفاوت است. این باتری قابل شارژ نیست و زمانی که عمر آن به پایان رسید باید تعویض گردد.

آمادگی های قبل از عمل:
عمل جراحی تعبیه پیس میکر یک عمل معمولی می باشد و در بسیاری از موارد این عمل در حدود یک ساعت طول می کشد و نیاز به بیهوشی عمومی ندارد. معمولا بیمار دو یا سه روز بعد در صورت نداشتن مشکل از بیمارستان مرخص می شود.

بعضی از داروها مانند پلاویکس، آسپرین و وارفارین چند روز قبل از عمل با نظر پزشک معالج قطع می شود.
6 ساعت قبل از عمل از خوردن و نوشیدن پرهیز شود.
قبل از عمل استحمام کرده و موهای قفسه سینه باید تراشیده شود.
مراقبت های بعد از عمل:
1- از فشار آوردن و دستکاری محل پیس میکر خودداری نمایید                                           
2- پانسمان محل پیس میکر را یک روز در میان انجام دهید.
3- در صورت بروز هرگونه ترشح در محل پیس میکرها، قرمزی، التهاب، تورم، تب های مکرر با پزشک معالج و واحد کنترل عفونت این مرکز تماس بگیرید.
4- از دمر خوابدن (روی شکم) خوداری کنید.
5- تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین بیشتر از 5/2 تا 5 کیلوگرم خوداری نمایید.
6- تا دو هفته بعد از ترخیص استحمام عمومی نکنید و بعد از آن با لیف نرم محل پیس را شستشو نمائید.
7- هفته بعد از گذاشتن پیس جهت کشیدن بخیه به پزشک معالجه نمائید.
8- کارت شناسایی پیس میکر خود را همیشه به همراه داشته باشید.
9- از قرار گرفتن در محیط های با ولتاژ بالا مانند دکل برق فشار قوی و موتورهای جوشکاری، ایستگاهای رادیویی خودداری کنید.
10-  جهت مکالمه با گوشی همراه از گوش سمت مخالف پیس میکر استفاده نمائید.
11-  قبل از انجام هرگونه معاینات و عکس برداری (CXR,MRI,CT Scan) عمل جراحی، پزشک مربوطه را در
مورد داشتن پیس میکر مطلع فرمائید.
12-  هنگام مسافرت هوایی کارت مشخصات پیس میکر را به ماموران کنترل نشان دهید.
13-  از ورزش های سنگین که فشار به شانه ها وارد می کند. (مانند شنا، والیبال، تیراندازی، فوتبال) خودداری نمائید.
14- داشتن پیس میکر محدویتی برای رانندگی ندارد.
15-  رژیم غذایی را همانند بیماران قلبی رعایت نمائید.
16-   جهت تنظیم پیس میکر به طور منظم و طبق برنامه زمانبندی شده به پزشک خود مراجعه نمائید.
17-  بیماانی که icd دارند، دستگاه در مواقع لزوم شوک می دهد. این عمل مشکلی ایجاد نمی کند بنابراین به هیچ وجه نترسید.
18-  استفاده از وسایل برقی خانگی مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد.

ارتباط های لازم در زمان مواجهه با وسایل الکتریکی:
پیس میکرهای جدید به مدارها و فیلترهای الکتریکی خاصی مجهز گردیده اند که مانع تاثیر اختلال حاصل از منابع خارجی می گردد. اما به دلیل تنوع روز افزون دستگاههای الکتریکی که وارد زندگی روزمره می شوند، همچنان سوالاتی در این زمینه باقی است. سیستم های استودیو، تلویزیون، رادیو، کنترل از راه دور، مایکروویو، فرهای برقی، توستر، یخچال، مخلوط کن، پتوهای الکتریکی، مخلوط کن، ماشین لباسشویی، مسواک های برقی، سشوار، گوشی های همراه، ریش تراش، اتومبیل، کامپیوتر ها، بی سیم، پریزهای الکتریکی، انواع کابل ها و وسایل کمک شنوایی، دستگاه ام آر آی، دستگاه رادیوتراپی می توانند در عملکرد پیس میکر اختلال ایجاد کنند. اگر حالت غیر عادی مانند سبکی سر یا سرگیجه داشتید از دستگاه مورد نظر دور شوید و پزشک خود را مطلع سازید.
احتیاطات لازم در زمان مواجهه با وسایل الکتریکی:
پیس میکر های جدید به مدار ها و فیلتر های الکتریکی خاصی مجهز شده اند که مانع تاثیر اختلال حاصل از منابع خارجی می گردد. سیستم های استودیو، تلویزیون، مایکروویو، تویستر، فرهای برقی، مخلوط کن، اتومبیل، ریش تراش، کامپیوتر، دستگاه MRI، انواع کابل ها، وسایل کمک شنوایی و دستگاه رادیو تراپی می توانند در عملکرد پیس میکر اختلال ایجاد کند. اگر حالت غیر عادی مانند سبکی سر یا سرگیجه داشتید از دستگاه مورد نظر دور شوید و پزشک خود را مطلع کنید.
شما می توانید بدون اینکه دچار مشکلی شوید از موبایل یا تلفن بی سیم استفاده نمایید. البته با دست مقابل و با فاصله 25 سانتی متری از پیس میکر.
علائم و آثاری هستند که پیدایش و مشاهده این آثار عملا ناتوانی و نارسایی پیس میکر را عنوان می کند. در صورت بروز علائم اشکال در تنفس، سرگیجه، دوران سر، ضعف، غش، طولانی شدن خستگی و سکسکه ابتدا ضربان نبض خود را شمارش نمایید. افزایش یا کاهش تعداد نبض، بالا بودن درجه حرارت، تورم و قرمزی، وجود ترشحات در ناحیه عمل مهمترین مسائلی است که باید به اطلاع پزشک معالج رسانیده شود.
روزانه نبض خود را به مدت یک دقیقه شمارش کنید، چناتچه 5 تا 10 ضربه پایین تر از سرعت تنظیم شده بود، به پزشک معالج اطلاع دهید.
اولین تاریخ معاینه بعد از کار گذاشتن پیس میکر و پیش از ترخیص از بیمارستان برای ارزیابی مناسب بودن محل لید و چگونگی عملکرد پیس میکر باید انجام شود. تقریبا سه ماه بعد از اولین جلسه کنترل ، پیس میکر دوباره تنظیم میشود.
به طور معمول عمر یک پیس میکر 5 تا 10 سال می باشد که این میزان بسته به نوع باطری ، چگونگی عملکرد آن و شرایط طبی بیمار می باشد. باطری به طور ناگهانی از کار کردن نخواهد ایستاد و معمولا طی یک دوره چندین ماهه عمر آن به پایان خواهد رسید و همیشه قبل از اتمام عمر آن زمان کافی برای تعویض وجود دارد. پزشک در هر ویزیت طول عمر باطری را چک خواهد کرد و در صورت نیاز با یک عمل کوچک باطری تعویض خواهد شد.
این مرکز با ارائه خدمات درمانی با برترین کیفیت و ایمنی به بیمه شدگان تامین اجتماعی و سایر مراجعین با رعایت حقوق گیرندگان خدمت در خدمت هم میهنان عزیز می باشد.

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha