• ۱۳۹۸ دوشنبه ۴ شهريور
  • اِلأِثنين ٢٤ ذو الحجه ١٤٤۰
  • Monday, August 26, 2019
کلیدواژه: 46367
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ يکشنبه ۲۲ مرداد، ساعت 10:18
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۷/۶/۱۱
بخش دیالیز دارای 15 تخت شامل: 13تخت آنتی ژن منفی و یک اتاق مجزا با 2 تخت آنتی ژن مثبت می باشد.

همودیالیزچیست؟
همودیالیز فرایندی است که در آن خون و محلول دیالیز از طریق یک پرده نیمه تراوا طبق قوانین اسمز، انتشار و انتقال فعال با هم مبادله می کنند واز این طریق خون را از مواد زاید و آب اضافی پاک می کنند.
همودیالیز به عنوان جایگزین عملکرد کلیه به حساب می آید.
بخش دیالیز بیمارستان ولیعصر در تاریخ 1356/1/1 با دو دستگاه شروع به کار نموده و اولین مرکز همودیالیز در استان مازندران بوده و هم اکنون حدود 100 بیمار را تحت پوشش قرار می دهد.
بخش دیالیز بیمارستان ولیعصر(عج) دارای یک سالن بزرگ برای 13تخت آنتی ژن منفی و یک اتاق مجزا برای 2 تخت آنتی ژن مثبت می باشد.
همچنین این بخش دارای یک اتاق پزشک و چندین انبار و اتاق UPS و کلیه امکانات رفاهی، سرمایشی ،گرمایشی (آب سرد کن، یخچال، تلویزیون،DVD ) می باشد.
بخش دیالیز دارای یک پزشک نفرولوژی (دکتر رعیت نیا) بعنوان مسئول فنی دو متخصص داخلی (دکتر سروش ودکتر احمدی پور) می باشد. ریاست بخش بر عهده دکتر سروش می باشد.
پرسنل بخش همودیالیز عبارتند از:
سرپرستار(خانم برزگر)، 13 پرستار دیالیز، یک نفر تکنسین دستگاه، یک نفر منشی و دو نفر بعنوان خدمات
11عدد از دستگاه های همودیالیز مورد استفاده از نوع فرزنیوس S کلاسیک و 4 عدد از نوع فرزنیوس B می باشند.
نحوه پذیرش بیماران:
بیماران با در دست داشتن برگه معرفی نامه از پزشک معالج با مشخص بودن نوع آنتی ژن مثبت یا منفی به این مرکز مراجعه کرده، توسط پزشک نفرولوژی ویزیت میگردد با صدور دستور دیالیز به صورت سرپایی مراجعه و تحت همودیالیز قرار می گیرند ممکن است نوبت بیماران روزهای زوج یا فرد باشد.
بیمار با ورود به بخش ابتدا با پرستارخود و بخش آشنا می شود سپس توزین شده و میزان اضافه وزن بیماران تعیین می گردد و برحسب نوع آنتی ژن مثبت یا منفی بر روی تختی که از قبل تعیین شده قرارمی گیرد و علایم حیاتی وی کنترل می گردد. شالدون یا فیستول از نظر کارایی چک می شود و پس از آماده شدن دستگاه (گذراندن مراحل شستشو، تست و پرایم ) شریان و ورید بیمار گرفته می شود و بیمار به دستگاه وصل می شود.

در حین دیالیز پرستار محل فیستول و کتتر را کنترل و هر یک ساعت علائم حیاتی بیمار را چک می کنیم. درد هر شیفت بیمار در حین دیالیز توسط پزشک ویزیت می گردد.
بعد از اتمام دیالیز محل فیستول از نظر خونریزی کنترل و پانسمان و در صورت داشتن کتتر موقت و دائم ناحیه کتتر شستشو، ضد عفونی و پانسمان می گردد علائم حیاتی بیمار کنترل و بیمار مجددا توزین و مرخص می گردد. بعد از اتمام دیالیز، شستشوی کامل دستگاه صورت می گیرد.

کتابچه های آموزشی در اختیار بیمار قرار داده می شود و برگه واکسیناسیون به بیمار داده می شود.
بعد از 6 جلسه دیالیز فرم های مخصوص جهت خاص شدن دفترچه تکمیل و بیمار به مراکز مورد نظر هدایت می شوند.
برنامه کاری بخش دیالیز هر روز از ساعت 7 صبح آغاز و در ساعت 20 به پایان می رسد، بطور روتین بیماران در سه نوبت به دستگاه دیالیز وصل شده (صبح ، ظهر ، عصر ).
در صورت دیالیز اورژانسی غیر از زمان شیفت کاری دیالیز و جمعه پرستار آنکال بخش طبق برنامه آنکالی از قبل تعیین شده جهت دیالیز بیمار با اطلاع سوپروایزر و پزشک آنکال دیالیز در بخش حضور می یابد.
در هر جلسه دیالیز 120 لیتر آب در مجاورت خون بیمار قرار می گیرد، آب لوله کشی شهر ها مقادیر زیادی مواد معدنی و آلی دارد و معمولا برای تهیه مایع دیالیز مناسب نمی باشد زیرا ذرات و ترکیبات موجود در آب که دارای وزن مولکولی کمی هستند، به طور مستقیم با جریان خون بیمار تماس حاصل می کند، به همین دلیل کنترل آلودگی های موجود در آب مورد استفاده در بخش های دیالیز بسیار ضروری می باشد و در نتیجه از دستگاه های سخت گیر و دستگاه RO جهت تصفیه آب استفاده می شود .
قابل ذکر است آبی که برای دیالیز استفاده می شود نباید به طور کامل استریل شود زیرا صافی های دیالیز به طور طبیعی به عنوان یک سد موثر در مقابل باکتری ها و آندوتوکسین ها عمل می کنند اما به هر حال تعداد باکتری های زنده در آب که جهت تهیه محلول دیالیز به کار می رود نباید بیش از 200 کلونی در هر میلی لیتر و همچنین بیش از 2000 کلونی برای مایع دیالیز که از صافی خارج می شود باشد.

لازم به ذکر است برای کارآیی بهتر دستگاهها و سیستم تصفیه آب، سرویس دوره ای بصورت ماهانه توسط مهندسین انجام می گردد.

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha