• ۱۳۹۸ يکشنبه ۳ شهريور
  • اِلأَحَّد ٢٣ ذو الحجه ١٤٤۰
  • Sunday, August 25, 2019
کلیدواژه: 45040
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ جمعه ۳۰ تير، ساعت 10:09
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۶/۴/۳۰
مراقبت ویژه عبارت از مراقبت از بیماران مبتلا به بیماریهای حاد مخاطره آمیز حیات، تحت نظر ماهرترین پرسنل همراه با وسایل و امکانات پیشرفته

بخش سی سی یو یکی از حساسترین بخشهای حرفه ای بیمارستان محسوب می گردد طیف گسترده انواع بیماران بستری و لزوم استفاده از روشهای ویژه درمانی با بهره گیری از ابزارهای خاص پزشکی اهمیت این بخش را دو چندان می نماید.

مفهوم واحد مراقبت ویژه: مراقبتهای ویژه شامل کلیه مراقبتهای حساس وابسته به زندگی بیمار است بعبارت دقیق تر می توان گفت «مراقبت ویژه عبارت از مراقبت از بیماران مبتلابه بیماریهای حاد مخاطره آمیز حیات تحت نظر ماهرترین پرسنل همراه با وسایل و امکانات پیشرفته است »

محیط فیزیکی بخش ویژه: بخش سی سی یو باید حتما نزدیک بخش قلب باشد بطور کلی بهتر است بخشهای مراقبت ویژه در محلی باشد که قابل دسترسی بوده وسریعا" بتوان در مواقع اورژانسی به آن دست یافت. از نظر ساختمانی طرح بخش بایستی بصورت نیم دایره یا نعلی شکل باشد ایستگاه پرستاری در وسط آن قرار گیرد و پرستاران به کلیه بیماران احاطه داشته باشند.(دید مستقیم )از نظر پیشگیری از سرایت عفونت وایجاد یک محیط خصوصی برای بیماران هر تخت سی سی یو بایستی در یک اتاقک مجزا قرار داشته و این اتاقک ها توسط یک دیوار شیشه ای با پرستار فاصله داشته باشد. از نظر وسایل موجود در هراتاقک می توان تخت بیمار، ساکشن، اکسیژن، پایه سرم، یا آویز سرم، مانیتورینگ را نام برد .تمامی وسایل باید به گونه ای چیده شوند که پرسنل به راحتی بتوانند در اتاق کارکرده و دسترسی کافی به بیمار و وسایل داشته باشند. درب ورودی نیز بایدبه شکلی باشد که بتوان براحتی بیمار را با تخت و وسایل آن داخل یا خارج نمود. در بخش نیز بایستی دفیبریلاتور ونتیلاتور ، ترالی داروها و وسایل اورژانس،انواع لوله تراشه استریل در سایزهای مختلف ولارنگوسکوپ موجود باشد. همچنین درایستگاه پرستاری بایدمانیتورینگ مرکزی و وجود داشته باشد که مجهز به سیستم اخباری بوده و در مواقع خطر و تغیر علائم حیاتی بیمار آلارم بزند . علاوه بر مانیتورینگ، سیستمهای دیگری جهت اندازه گیری فشار خون، حرارت، نبض، فشار ورید مرکزی جهت تنظیم قطرات سرم های وریدی و خون لازم است. محل استراحت پرستاران باید در محلی در نزدیک بخش و در دسترس باشد. بخشهای ویژه باید دارای یک مسئول باشند مسئول بخش CCU یک متخصص قلب است در بخشهایCCU به ازائ هر 2 تا 3 بیمار یک پرستار کافیست به علاوه این بخشها باید به اندازه کافی خدمه داشته باشند.

خصوصیات پرسنل بخش مراقبتهای ویژه: بطور کلی پرسنل بخش مراقبت ویژه بایستی خصوصیات زیررا داشته باشند:

1- ثبات عاطفی Emotional stability:  پرسنل شاغل در بخشهای ویژه باید از نظر روانی و عاطفی ثبات داشته باشد. بعلت بالا بودن میزان مرگ و میر در این بخشها ، پرستاران در معرض افسردگی روحی هستند از طرف دیگر بهبود بیماران و ترخیص آنها امری خوشایند محسوب میشود. در صورتی که فرد نتواند بین بحرانها و فشارها موجود در بخش ویژه تعادل برقرارکند ،قاعدتا" از نظر عاطفی فرد مثبتی برای کار در  سی سی یو یا ای سی یو محسوب نمی شود و نمیتواند به نحو احسن انجام وظیفه نماید.

2- بلوغ اجتماعی social maturity : وضعیت پر استرس بخشهای ویژه میتواند منجر به بروز برخوردهای شدید بین پرسنل، کادر پزشکی، تیم درمانی و همراهان بیمار گردد. بنابراین بلوغ اجتماعی وقضاوت صحیح یکی از خصوصیات مهم پرسنل شاغل در بخشهای ویژه است .

3 – وجود انگیزه: motivation  پرسنل این بخشها باید انگیزه لازم جهت مطالعه بهبود فعالیتهای مراقبتی، یادگیری روشهای جدید درمانی وکار با وسایل جدید را داشته باشند. بالاتراز همه پرسنل این بخشها باید انگیزه پرستاری از بیماران را به میزان بالایی دارا باشند.

4 – سلامت جسمی و روحی( physical and mental health): پرسنلی که مشغله خانوادگی و روانی زیاد داشته ،یا از نظر وضعیت جسمانی قوای لازم را نداشته باشند تا حد امکان نباید در بخشهای ویژه به کار مشغول شود.

5- دانش:knowledge داشتن یک پشتوانه علمی بالا ،یکی از مهمترین خصوصیات لازم برای پرسنل بخشهای ویژه است وپرستارانی که از نظر علمی واجد شرایط نباشند، نباید در این بخشها به کار گمارده شوند. 

6 – صداقت در کارintegrity : در بخشهای ویژه امکان اشتباه زیاداست در اینجا صداقت و درستی پرستار اجازه میدهد، اشتباهات سریعا مطرح شده و در جهت رفع آن اقدام عاجل صورت گیرد.

7- سن age : معمولا در این بخشها باید از پرستاران جوانتر که انگیزه برای یادگیری و شرکت در مداخلات بصورت تیمی را داسته و از قوای جسمانی بالاتری برخوردارند استفاده شود. در ضمن نباید تجربه افراد مجرب و با سابقه را نادیده گرفت بلکه باید از وجود آنها مناسبترین استفاده را نمود.

تقسیم بندی فضاها و سایر امکانات: این بخش شامل 10 تخت بستری  unit بندی شده، مجهز به مانیتورینگ باقابلیت کنترل، puls oxymeter-T-BP-HR -CVP میباشد هر unit تلفن متصل به خط آزاد داخل شهری جهت استفاده بیماران بستری دارد در کنار هر تخت یک راحتی و یک کمد جهت گذاردن وسایل شخصی وجود دارد. بخش مجهز به ونتیلاتور ، دفیبریلاتور،دستگاه اکو کاردیوگرافی پرتابل (جهت اکوی آندسته از بیمارانی که قابل انتقال از بخش به واحد اکو کاردیوگرافی نمی باشد) دستگاهECG کنترل فشار پرتابل ،ترالیCPR و مانیتور جهت ثبت داروها و آزمایشات می باشد.

کلیه بیماران از طریق سیستم مدار بسته از  station کنترل شده و همچنین جهت رویت همراهان و ملاقات کنندگان از طریق مانیتوری که خارج از بخش تعبیه شده است رویت میشوند. مانیتور سانترال جهت کنترلHR ،ریتم،BP بیماران در station وجود دارد. آیفون تصویری جهت کنترل رفت و آمد ها موجود میباشد. همچنین ترالی نماز ،ساکشن پرتابل پمپ سرنگ ،دستگاه فاکس، یخچال، کپسول آتشنشانی،EKG پرتابل ،گرافی پرتابل ،دوربین مداربسته ،2عدد مانیتور سانترال ،سیستم احضار پرستار وسرویس بهداشتی فرنگی نیز در بخش وجود دارد.

 مانیتور LED جدید (24 عدد مانیتورینگ بر بالین بیماران) اتاق پزشک مجهز به کتابخانه در انتهای بخش از دیگر امکانات بخش می باشد. کلیه تختها مجهز به اکسیژن سانترال میباشند با وجود این کپسول اکسیژن پرتابل در بخش موجود است. در ضمن واحدهای اکو کاردیوگرافی وتست ورزش نیز تحت نظارت ccu میباشد یک متخصص قلب (در حال حاضر دکتر عبادی ) رئیس بخش میباشد و دیگر پزشکان بخش:جناب کتر قادری، دکتر زمانی، دکتر رسولی، دکترحکاکیان ، م دکتر آخوندی 

Post c.c.u: این بخش نیز توسط کادر پزشکی و پرستاری ccu اداره میشود. این بخش شامل 3 اتاق بستری (3 تخته -4 تخته – 5 تخته) جهت بستری بیماران و کلاٌ 12 تخت می باشد. سایر قسمتهای بخش شامل تریتمنت – سرویس بهداشتی فرنگی وشرقی، حمام، سلوس،انبار دارویی و اتاق پرستاران و station میباشد. در انتهای بخش راه پله اضطراری وجود دارد. کلیه اتاقها مجهز به یخچال و تلویزیون جهت استفاده بیماران هستند.

سایر تجهیزات post شامل : ترالی اورژانس ،یخچال نگهداری داروها ، hand draying ساکشن ، کپسول آتش نشانی، دستگاه رادیو گرافی پرتابل ، سرویس بهداشتی پرسنل ،دو کپسول اکسیژن پرتابل در بخش موجود میباشد که یک عدد زیر برانکارد و دو عدد متصل به ترالی اوژانس می باشد . کلیه تختهای بیماران دارای اکسیژن سانترال ، نور بالای تخت وسیستم زنگ اخبار می باشد.

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha