• ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۵ شهريور
  • اِلأِثنين ١٦ محرم ١٤٤١
  • Monday, September 16, 2019
کلیدواژه: 84978
تاریخ انتشار:۱۳۹۸ شنبه ۲۹ تير، ساعت 15:54
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۸/۴/۳۱
در بیمارستان ولیعصر قائم شهر انجام شد:

درمان اسکولیوز (انحراف و کجی ستون فقرات) با روش جراحی

به گزارش روابط‌عمومی بیمارستان منطقه ای ولیعصر (عج) قائمشهر، دختر ۱۴ ساله ساکن رشت که جهت جراحی اسکولیوز ایدیوپاتیک به تهران معرفی شده بود در نهایت جهت انجام این جراحی به قائمشهر ارجاع شد این بیمار توسط دکتر سیدمیثم محسنی، جراح مغز و اعصاب در بیمارستان منطقه ای ولیعصر(عج) ویزیت شد.

دکتر محسنی در خصوص این بیماری گفت: اسکولیوز یا انحراف ستون مهره در پلان کرونال از اختلالات ستون مهره است که تنها با جراحی قابل اصلاح است.
این جراح مغز و اعصاب توضیح داد: در انواع مادرزادی(congenital)، بیمار از بدو تولد بعلت تشکیل نشدن کامل قسمتهایی از تنه یک یا چند مهره با انحراف نسبی ستون مهره بدنیا می آید که به مرور زمان با رشد قدی این انحراف شدت پیدا می کند. نوع ایدیوپاتیک Idiopathic ارثی می باشد اما در بدو تولد اختلال ساختاری در ستون مهره وجود ندارد در دختران نوجوان شایع است و عمدتا در شروع بلوغ آغاز می شود و با افزایش رشد قدی خصوصا حدود ۲ سال از شروع قاعدگی به اوج پیشرفت انحراف می رسد.
انواع degenerative بدنبال ساییدگی ستون مهره در سنین بالاتر همراه با عوارضی مانند تنگی کانال کمری عارض می شود.
دکتر محسنی ادامه داد: طی این جراحی حدود ۶ ساعته برای این بیمار، انحراف حدود ۴۳ درجه ای بدون نقص عصبی جدید بطور کامل اصلاح گردید.


لازم به ذکر است بیمار ۲ روز پس از جراحی با حال عمومی خوب و بدون درد کمر قابل توجه جهت پیگیری سرپایی مرخص شد. در بیمارستان ولیعصر طی ۳ سال گذشته موارد متعددی از این اختلال توسط دکتر محسنی انجام شده است. این بیماران با دفترچه تامین اجتماعی و بدون پرداخت هیچ هزینه ای تحت درمان پزشکی قرار می گیرند.

تصویر 4 و 5 نمونه ی دیگری از جراحی اسکولیوز توراکولومبر از نوع degenerative با انحراف حدود ۴۹ درجه در خانم ۵۰ ساله در بیمارستان منطقه ای ولیعصر(عج) قائمشهر توسط دکتر سید میثم محسنی انجام شد. 

                   

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha