• ۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۸ شهريور
  • اِلخَميس ١٩ محرم ١٤٤١
  • Thursday, September 19, 2019
کلیدواژه: 78136
تاریخ انتشار:۱۳۹۸ دوشنبه ۲ ارديبهشت، ساعت 13:25
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۸/۲/۲
صبح امروز در بیمارستان ولیعصر(عج) انجام شد

مانور دور میزی بحران

اولین دوره مانور دورمیزی بحران با سناریوی ازدحام جمعیت مراجعه کننده

به گزارش روابط عمومی بیمارستان منطقه ای ولیعصر(عج) قائمشهر، اولین دوره مانور دورمیزی کمیته مدیریت خطر، حوادث و بلایای (بحران) بیمارستان صبح امروز در سالن آموزش بیمارستان برگزار گردید.

در ابتدای این مانور دکترهاشم پور بعنوان فرمانده بحران در بیمارستان، ساماندهی استقرار اعضای تیم را بر اساس رنگ لباس و فلوچارت تنظیم شده انجام داد و گفت: مانور ها باعث می شود تا ابتدایی ترین اقدامات بر اساس نظم انجام شود سپس دکترخلیلی، دبیر کمیته بحران با بیان اینکه فعال سازی بحران توسط فرمانده براساس شدت حادثه صورت می گیرد عنوان کرد که:

چه اقداماتی در مواقع بحران باید انجام داد.
عوامل خطرآفرین در بحران چیست؟

وی ادامه داد: مانورها در بحران به دو روش دورمیزی و عملیاتی برگزار می شود تا تیم به آمادگی لازم در زمان بحران دست یابد.

دکتر هاشم پور بیان کرد: این مانور باعث شد تا نگاه جدیدتری به بحران داشته باشیم ما باید براساس فلوچارت بحران، جلسات درون گروهی بیشتری برگزار کنیم تا به هماهنگی لازم دست پیدا کنیم.

 

سناریوی بحران:

عنوان: ازدحام جمعیت مراجعه کننده

در روز تاسوعای حسینی امسال مطابق رسم سال های گذشته، مردم قائم شهرو مناطق اطراف در محوطه و خیابان اطراف حسینیه عاشقان شهر جمع میشوند و به عزاداری می پردازند. شواهد و بررسی های نهادهای مسئول مانند استانداری و فرمانداری حکایت از بیشتر بودن جمعیت عزاداران احتمالی امسال نسبت به سال های قبل دارد. دستگاههای امدادی و انتظامی به منظور خدمت رسانی بهینه به این مراسم با شکوه در آماده باش به سر می برند. اورژانس پیش بیمارستانی در آماده باش کامل قرار دارد. علاوه بر آمبولانس 115، یک آمبولانس از بیمارستان ولی عصر(عج) و یک آمبولانس از بیمارستان رازی در مناطق تعیین شده مستقر می باشند. مرکز هدایت عملیات دانشگاه به بیمارستان های اصلی شهر توصیه به آماده باش به سامانه فرماندهی حادثه بیمارستانی (HICS) نموده است. خبرها حاکی از آن است که در حین مراسم ناگهان نشت گاز در آشپزخانه مسجد منجر به انفجار و آتش سوزی در آن بخش و درگیر شدن مسجد در آتش سوزی می شود. بررسی ها نشان می دهد که چندین نفر در دم جان باختند و تا به حال 30 نفراز مردم مصدوم و مجروح شده اند. نیروهای آتش نشانی و امدادگر و اورژانس بیمارستانی مشغول امدادرسانی و انتقال مصدومین به بیمارستان های اصلی شهر هستند. نیروهای مردمی نیز تعدادی از مصدومین را با خودروهای شخصی خود به بیمارستان ها منتقل می کنند. شرایط نشان دهنده ازدحام در مراجعه به بیمارستان می باشد. ستاد هدایت دانشگاه اعلام بحران نموده است. از طرفی به دلیل فصل سرما و شیوع عفونت های تنفسی فوقانی و مراجعه مکرر به بیمارستان، تعداد بیماران مراجعه کننده به بیمارستان بسیار زیاد بوده و با ازدحام شدید مراجعه کننده بخصوص در اورژانس مواجه هستیم. مصدومین یکی پس از دیگری به بیمارستان رسانده می شوند. تعدادی از مردم به زور درخواست انتقال سریعتر بیمارشان (علی رغم نداشتن اولویت طبق تریاژ انجام شده) را دارند. مدیریت اورژانس بسیار سخت شده است. هنوز از تعداد مصدومین اطلاعی در دست نیست. رسانه های محلی هم به منظور تهیه اخبار در محل حاضر شده اند و در حال مصاحبه با افراد حاضر در محل حادثه هستند.

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha