• ۱۳۹۸ جمعه ۳ خرداد
  • اِجُّمعَة ١٩ رمضان ١٤٤۰
  • Friday, May 24, 2019
کلیدواژه: 64198
تاریخ انتشار:۱۳۹۷ يکشنبه ۲۱ مرداد، ساعت 13:10
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۷/۵/۲۱
بیمارستان ولیعصر(عج)شامل سه ساختمان اصلی به همراه اورژانس با متراژ حدود 27000 متر مربع و 4 موتورخانه دارای کاملترین سیستم های تاسیساتی و برقی می باشد.

با توجه به حجم گسترده فعالیت واحد تاسیسات در بیمارستان سراغ مسئول تاسیسات بیمارستان رفتیم تا با انجام مصاحبه از مهندس محمدزاده با فعالیت های این واحد آشنا شویم

سیستم های تاسیساتی بیمارستان شامل چه بخش هایی است، گرما و سرمای ساختمان هایی با این وسعت چگونه فراهم می شود؟


 

سیستم های تاسیساتی شامل تجهیزات سرمایشی، گرمایشی، دیگ های بخار، سیستم های ذخیره و پمپاژ آب،تامین آب سرد و گرم بهداشتی ساختمانها و تصفیه خانه فاضلاب می باشد.
تجهیزات سرمایش با دارا بودن 6 دستگاه چیلر جذبی به ظرفیت مجموع تقریبی 1400 تن تبرید سرمایشی معادل 700 دستگاه کولر اسپیلت 24000 تولید می نماید تکنولوژی این چیلرها به گونه ای است که مصرف برق آن ناچیز بوده و کلاً معادل 7 دستگاه کولر برق مصرف نموده و عمده مصرف انرژی جهت تامین سرما، تزریق گرما به چیلرها بوده در حقیقت این چیلرها با استفاده از گرما، سرما تولید می نمایند، لذا این تجهیزات کمک شایانی به کاهش مصرف برق شهری جهت تامین سرمایش می کند.


ما در هیچ بخشی مشکل آب گرم و فشار آب نداریم در صورتیکه در برخی آپارتمان های کوچک این موضوع خصوصا در طبقات فوقانی یک معضل است در ساختمان های مسکونی شیرآب باید مدتی باز باشد تا آب گرم در لوله ها جریان پیدا کند با توجه به مصافت بسیار طولانی بخش ها، در این مورد توضیح دهید: 


منبع ذخیره آب با ظرفیت تقریبی 600 متر مکعب ( 600 هزار لیتر) از دو خط شهری تغذیه می گردد پمپاژ آب به ساختمان بصورت دو مجموعه کاملا مجزا به گونه ای طراحی و اجرا گردیده است که نصف منبع (حدود 300 متر مکعب) قابل استفاده برای مصارف روزانه بوده و همواره 300 متر مکعب آن آماده تزریق به سیستم آتش نشانی بیمارستان می باشد و در دسترس سیستم پمپاژ آب مصرفی نمی باشد.
آب سرد بهداشتی از طریق دستگاه پمپاژ اصلی و شبکه لوله کشی های اجرا شده در کل بیمارستان تامین گردیده است و آب گرم بهداشتی نیز از منابع آب گرم که با بخار حاصله از دیگهای بخار گرم می گردند تامین و توسط سیستم لوله کشی به ساختمان انتقال یافته و از طریق پمپ های برگشت، همواره در گردش می باشند به گونه ای که در دورترین نقطه از موتورخانه تاسیسات نیز با باز نمودن شیر آبگرم، آبگرم بلافاصله در دسترس می باشد.


عملکرد دیگ های بخار در تاسیسات چگونه است ؟

دیگهای بخار، با ظرفیت کلی 20000  پوند بر ساعت (9 تن در ساعت) ظرفیت تبدیل 9 تن آب به بخار با فشار 7 اتمسفر در ساعت را داراست این بخار برای تامین حرارت در سیکل چیلرها ی جذبی، تامین گرمایش ساختمان در فصل سرما، تامین بخار دستگاههای اتوکلاو C.S.R و امحاء زباله، تامین آب گرم ساختمان و تامین بخار دستگاههای رختشویخانه کاربرد دارد لذا کارکرد صحیح دیگهای بخار در بیمارستان اهمیت فوق العاده ای دارد.


عملکرد تصفیه خانه فاضلاب در مراکز با وسعت زیاد بسیار مهم است این سیستم در بیمارستان چگونه عمل می کند؟


تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان با ظرفیتی در حدود 300 متر مکعب عملیات تصفیه فاضلاب خروجی از کلیه تجهیزات و سرویس های بهداشتی بیمارستان را انجام داده به گونه ای که فاضلاب توسط یک شبکه کامل بصورت ثقلی جمع آوری و توسط ایستگاه پمپاژ مخصوص به داخل تصفیه خانه پمپاژ می گردد تصفیه خانه با استفاده از پمپ های هوادهی عملیات تصفیه را انجام و آبهای خروجی با استفاده از کلرزنی ضد عفونی شده و از بیمارستان خارج می گردد.


با توجه به اهمیت سیستم های برقی در بیمارستان ها و قطعی های مستمر برق در فصل گرما، در خصوص عملکرد درست تاسیسات برقی و جلوگیری از بروز مشکل چه اقداماتی انجام شده است؟


تجهیزات تامین برق بیمارستان پس از بازسازی و نوسازی دارای تکنولوژی بالا در تامین برق ایمن و همچنین تامین برق اضطراری در مواقع قطع برق شهر دارد به گونه ای که هم اکنون با قطع برق شهر، برق کلیه تجهیزات الکتریکی بیمارستان توسط ژنراتور ها تامین می گردد. (Full Emergency)
بیمارستان دارای 9 دستگاه ژنراتور برق اضطراری (با ظرفیت های متفاوت) بوده که بلافاصله پس از قطع برق شهر استارت شده و در مدار قرار می گیرد (کمتر از 30 ثانیه) تا برق مورد نیاز  کلیه تجهیزات (حتی موتور خانه های تاسیسات) را تامین نمایند. اهمیت وجود چنین سیستم مناسبی در فصل گرمای جاری و قطع طولانی مدت هر روزه برق شهر بیشتر به چشم می آید.
همچنین اینمرکز جزو معدود مراکزی در سطح کشور می باشد که دارای سیستم چنج اور (changrover ) اتوماتیک برق kv  20 می باشد که با رفع اشکال و را ه اندارزی آن برق ورودی بیمارستان همزمان از هر پست برق شهری تغذیه شده و در صورت قطع برق از یکی پستهای برق شهر برق پست دوم بلافاصله وصل می گردد و خاموشی های بیمارستان بصورت چشمگیری کاهش می یابد.

 

واحد فنی بیمارستان چه اقدامات مهم و خلاقانه ای جهت استفاده بهینه از منابع و صرفه جویی در انرژی انجام داده است؟

 

سوال بسیار خوبی است ما در این مورد با کمک همکارانمان در واحد تاسیسات اقدامات متعددی انجام داده ایم که شامل:

1- صرفه جویی در مصرف آب بیمارستان:

با توجه به مصرف بالای آب بیمارستان و کاهش منابع آب شهری و لزوم برنامه ریزی جهت کاهش مصرف، با بررسی های بعمل آمده مشخص شد بخش عمده ای از آب در واحد رختشویخانه جهت شستشوی البسه مصرف  می شود با انجام آزمایش از چاه آب در محوطه جلوی بیمارستان مشخص گردید آب استحصالی از آن برای شستشوی مناسب می باشد، لذا با تهیه پمپ مناسب و لوله کشی های لازم، علاوه بر تامین آب آبیاری فضای سبز، آب مصرفی رخشویخانه نیز از همین چاه تامین گردید این کار کمک فراوانی به کاهش مصرف آب در بیمارستان کرد.

2- را ه اندازی دستگاههای اکسیژن ساز بیمارستان


دو دستگاه اکسیژن ساز نصب شده در بیمارستان که در سال 85 با هدف تامین اکسیژن بخشهای مختلف بیمارستان راه اندازی گردید در سال 96 دچار اشکال در برد اصلی (plc ) شد که با ارسال قطعات آن به کشور سازنده (فرانسه) اعلام شد که این تجهیزات غیرقابل تعمیر می باشد با توجه به اتمام زمان خدمات پس از فروش دستگاهها (بیش از 10 سال) و عدم وجود  قطعات در بازار و تغییر خطوط تولید، شرکت هیچ تعهدی جهت راه اندازی آن نداشته و دستگاهها عملا اسقاط و به مدت چندین ماه از مدار خارج گردید در این مدت اکسیژن مورد نیاز بیمارستان از طریق کپسولهای تامین می شد قابل ذکر است از نظر ایمنی تعویض کپسولها 10 بار در هر 24 ساعت خطرات زیادی را برای پرسنل تاسیسات به همراه داشت همچنین بیمارستان هزینه ای بالغ بر 25 میلیون تومان بصورت ماهیانه متحمل می شد. با پیگیری های بعمل آمده و مذاکره با چند شرکت داخلی، سرانجام با هماهنگی با یک شرکت داخلی و ابلاغ برنامه های مورد نیاز، برای هر دستگاه یک plc جداگانه تهیه،  برنامه ریزی و برروی دستگاه نصب گردید این کار باعث شد تا هر دو دستگاه با مبلغی ناچیز راه اندازی شود هم اکنون با گذشت چندین ماه اکسیژن مورد نیاز ساختمانها از دستگاههای فوق تامین می شود.


3- تعمیر و راه اندازی دستگاه امحاء زباله (اکوداس)


دستگاه بی خطر ساز زباله عفونی ساخت شرکت اکوداس فرانسه که در سال 84 توسط کارشناسان فرانسوی در این مرکز نصب و راه اندازی گردید در طی مدت فعالیت، چندین مرحله بعلت نقص فنی توسط نماینده شرکت فوق دستگاها تعمیر و رفع اشکال گردید در سال جاری با بروز اشکال در شیرهای برقی دستگاه، از طرف شرکت اعلام گردیدبا توجه به پایان زمان خدمات پس از فروش (13 سال ) تامین قطعات آن مقدور نمی باشد و عملا دستگاه بلااستفاده و زباله های عفونی جهت امحاء به خارج از بیمارستان انتقال می یافت بیمارستان ماهیانه هزینه بالغ بر 15 میلیون تومان برای امحای زباله پرداخت می کرد.
پیگیری برای تهیه شیر برقی ها از بازار داخلی بدلیل تحریم های اعمالی به نتیجه نرسید لذا با دمونتاژ تابلو پنوماتیک دستگاه توسط تیم فنی بیمارستان و طراحی بلوک های جدید، شیر برقی های موجود در بازار تهیه و تابلو مجددا مونتاژ شد با راه اندازی مجدد دستگاه هم اکنون دستگاه فوق با تجهیزات جدید بصورت استاندارد و بدون اشکال در حال کار می باشد شایان ذکر است هزینه انجام شده یک سوم هزینه اعلام شده از سوی نمایندگی (در صورت وجود قطعات) بوده است.

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha